تبلیغات
فروش چوب روسی,چوب راش,تخته چندلایه و فرآورده های چوبی - چوب ساسنا ( کاج )
فروش چوب روسی,چوب راش,تخته چندلایه و فرآورده های چوبی
خرید و فروش انواع چوب،فروش چوب روسی (الوار و تخته روسی،چوب خشک کن رفته روسی)چوب راش،چوب صنوبر،تخته چندلایه،نئوپان،ام دی اف،...

چوب ساسنا ( کاج )

فروش چوب روسی چوب روسی چوب قیمت چوب روسی قیمت روز چوب روسی قیمت چوب فروش چوب روسی در تهران چوب راش راش فروش چوب راش چوب راش گرجستان قیمت چوب راش چوب راش روسی فروش چوب راش گرجستان تخته چند لایه تخته چند لایی فروش تخته چند لایی فروش تخته چند لایه تخته چند لایی روسی انواع چوب
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 12 آذر 1396   09:03 ق.ظ

چوب ساسنا ( کاج )

این مقاله درباره درخت چوب ساسنا ( کاج ) است. برای استفاده های دیگر اصطلاح "کاج"

یک چوب ساسنا ( کاج )  هر گونه درخت جنس Pinus، / piːnuːs /،  خانواده Pinaceae است. Pinusتنها جنس در زیرزمین Pinoideae است. فهرست گیاهانی که بوسیله باغ گیاه شناسی سلطنتی، گیاه شناسی کوه و میسوری در نظر گرفته شده است، 126 گونه از گونه های چوب ساسنا ( کاج ) را به عنوان جاری، همراه با 35 گونه از گونه های حل نشده و بسیاری از اصطلاحات بیشتر می پذیرد. کاج نام انگلیسی مدرن از لاتین پینوس، که بعضی از آنها به پایه هندو اروپایی * pīt- 'رزین' (منبع هیپوفیز انگلیسی) اشاره دارد. پیش از قرن نوزدهم، کاجهای چوب ساسنا ( کاج )  اغلب به عنوان قارچ (از قدیمی نیس فورا، به روش انگلیسی قهوهای مایل به زرد) اشاره شده است. در بعضی از زبانهای اروپایی، نامهای آلمانی از نامهای قدیمی اسکورسیزی برای چوب ساسنا ( کاج ) در زبان دانمارکی، در نروژی فورا / fure / furu، fura / furuسوئد، هلندی vuren و آلمانی Föhre استفاده می شود اما در انگلیسی مدرن، fir is در حال حاضر محدود به قوچ (Abies) و داگلاس اهر (Pseudotsuga).

طبقه بندی، nomenclature و codification

مقاله اصلی: طبقه بندی Pinus

چوب ساسنا ( کاج ) های گیاه شناسی این جنس به سه زیرگروه تقسیم می شود که می توان از طریق مخروط، بذر و شخصیت برگ مشخص شد:

Pinus subg. پینوس، گروه زرد یا سخت کاج، عمدتا چوب سخت و دو یا سه سوزن در هر فارتیکل

Pinus subg. Ducampopinus، گروه Foxtail یا پینیون

Pinus subg. استروبوس، گروه کاج سفید یا نرم، به طور کلی با چوب نرمتر و پنج سوزن در هر فارتیکل

اکثر مناطق نیمکره شمالی (فهرست گونه های چوب ساسنا ( کاج ) را از طریق منطقه مشاهده می کنند) برخی از گونه های بومی گونه های چوب ساسنا ( کاج )  را میزبانی می کنند. یک گونه (چوب ساسنا ( کاج )  سوماتان) از استوا در سوماترا تا 2 درجه سانتیگراد عبور می کند. در آمریکای شمالی، گونه های مختلف در مناطق در عرض جغرافیایی از شمال شمال به 66 ° N تا جنوب جنوب به 12 ° N رخ می دهد. گونه های مختلف به مناطق معتدل و نیمه گرمسیری هر دو نیمکره معرفی شده اند، جایی که آنها به عنوان چوب ساسنا ( کاج )  و یا به عنوان گیاهان زینتی در پارک ها و باغ ها کشت می شوند. تعدادی از گونه های معرفی شده به تهاجم تبدیل شده اند و اکوسیستم های بومی تهدید می کنند.

توضیحات چوب ساسنا ( کاج )

درختان چوب ساسنا ( کاج )  همیشه سبز، درختان رزمی مخروطی (و یا به ندرت درختچه ها) رشد می کنند 3-80 متر (10-260 فوت) بلند، با اکثر گونه ها به ارتفاع 15-45 متر (50-150 فوت) بلند است. کوچکترین کاج کوتوله سیبری و Potosi pinyon هستند و بلندترین کاج پاندوروس بلند 81.79 متر (268.35 فوت) است که در جنگل ملی رودخانه ریگی یخی جنوب اورگان واقع شده است.

چیپس چرم

پوست اکثر چوب ساسنا ( کاج )  ضخیم و ضخیم است، اما برخی از گونه ها دارای پوست نازک و پوسته پوسته می باشند. شاخه ها به طور منظم "شبه نعل" تولید می شوند، در واقع یک مارپیچ بسیار تنگ هستند اما ظاهر می شوند مانند حلقه شاخه های ناشی از همان نقطه. بسیاری از چوب ساسنا ( کاج )  یکسانی هستند، هر ساله از یک جوانه شاخه ای تولید می شود، اما جوانه ها در نوک سال جدید شلیک می شوند، اما دیگران چند وجهی هستند که دو یا چند شاخه شاخه را در سال تولید می کنند. رشد مارپیچ شاخه ها، سوزن ها و مقیاس های مخروطی در نسبت های فیبوناچی تعدیل شده است. شاخه های تازه بهار گاهی اوقات "شمع" نامیده می شوند؛ آنها در مقیاس های قهوه ای یا سفید پوستان پوشیده شده و در ابتدا به سمت بالا قرار می گیرند، سپس سبز تر و به سمت خارج گسترش پیدا می کنند. این "شمع ها" جنگلداران را وسیله ای برای ارزیابی باروری خاک و قدرت درختان می دانند. چوب ساسنا ( کاج )  طولانی مدت است و معمولا به سن 100 تا 1000 سال می رسد، حتی بیشتر. طولانی ترین درخت چوب ساسنا ( کاج ) حوضچه بزرگ، Pinus longaevaاست. یک فرد از این گونه، به نام "متیاساله"، یکی از قدیمی ترین موجودات زنده جهان در حدود 4600 ساله است. این درخت را می توان در کوه های سفید کالیفرنیا یافت. درخت قدیمی که در حال حاضر برش خورده بود، در سال 4900 سالگی به دنیا آمد. این در یک دره زیر Whieler Peak کشف شد و در حال حاضر به عنوان "Prometheus" شناخته می شود پس از یتیم یونان.

پنس چهار نوع برگ دارد:

برگ های بذر (سیب زمینی) در نهال ها، متولد شده در یک گردباد 4-24.

برگ های جوان، که بلافاصله در نهال ها و گیاهان جوان، 2-6 سانتی متر طول، تک، سبز و اغلب آبی سبز، و بر روی ساقه قرار می گیرند. اینها برای شش ماه تا پنج سال تولید می شود، به ندرت طولانی تر است.

برگ های مقیاس، شبیه به مقیاس جوانه، کوچک، قهوه ای و غیر فتوسنتز، و مرتب به صورت مارپیچی مثل برگ های جوان.

سوزنها، برگ های بالغ، سبز (فتوسنتزی) هستند و در خوشه هایی با نام فاشیکل ها بسته می شوند. سوزنها می توانند از یک تا هفت در هر فاشیکل شماره گذاری شوند، اما معمولا تعداد آنها بین دو تا پنج است. هر فاکتور از یک جوانه کوچک در یک کوتوله کوتوله در محور برگ مقیاس تولید می شود. این مقیاس های جوانه اغلب به عنوان یک غلاف پایه بر روی فاکتوریل باقی می مانند. سوزن ها به مدت 1.5 تا 40 سال، بسته به گونه ها، ادامه می یابد. اگر یک ساقه آسیب دیده باشد (به عنوان مثال، توسط یک حیوان خورده شده)، سوزن درست زیر آسیب دیده، جوانه ایجاد می کند که می تواند برگ های از دست رفته را جایگزین کند.

مخروط

چوب ساسنا ( کاج )  های کاج اکثرا یکساله هستند و دارای مخروط های نر و ماده در همان درخت هستند، هرچند که تعداد کمی از گونه ها دارای زیره دو جداره هستند، در حالی که افراد به طور عمده، اما نه به طور کامل، یک نفره. مخروط های مردانه کوچک هستند، به طور معمول 1-5 سانتی متر طول دارند، و فقط برای یک دوره کوتاه (معمولا در بهار، هر چند پاییز در چند چوب ساسنا ( کاج ) ) در حال سقوط هستند، به محض اینکه گرده خود را ریختند. پس از گردهافشانی، سنبله های زن 1.5 تا 3 سال (بسته به نوع) پس از گرده افشان شدن بالغ می شوند و بارور شدن واقعی یک سال به تأخیر می افتد. در زمان بلوغ، مخروط های زن 3-60 سانتی متر طول دارند. هر مخروطی دارای مقیاس های مارپیچی متعدد است که دارای دو دانه در هر مقیاس باروری است. مقیاس در پایه و نوک مخروط کوچک و بدون استحکام است. دانه ها اکثرا کوچک و بالدارند و از نظر بی هوازی (باد پراکنده) هستند، اما برخی از آنها بزرگتر هستند و تنها یک جفت ارزیابی دارند و پراکنده شده اند (نگاه کنید به زیر). در زمان بلوغ، مخروط ها معمولا برای آزاد کردن دانه ها باز می شوند، اما در بعضی از گونه های پراکنده پرنده (مانند چوب ساسنا ( کاج )  سفید)، دانه ها تنها توسط پرنده ای که سینه های مخروط را باز می کنند باز می شود. در دیگران، دانه ها در سال های زیادی در مخروط های بسته ("serotinous") ذخیره می شوند تا زنجیر زیست محیطی سبب شود تا مخروط ها باز شود و دانه های آزاد شود. شایع ترین نوع سروتینین، کشیدن است که در آن یک رزین اتصال مخروط را بسته تا زمانی که ذوب شده توسط آتش جنگل.

محیط زیست

چوب ساسنا ( کاج )  در خاک اسیدی به خوبی رشد می کنند، برخی نیز در خاک های آهکی هستند. بیشترین نیاز به تخلیه خاک خوب، ترجیح دادن خاک های شنی است، اما چند (مانند ک چوب ساسنا ( کاج )  لجوپول) خاک های مرطوب تخلیه را تحمل می کنند. چند نفر می توانند پس از آتش سوزی جنگل (مثلا کاج اقیانوس آرام) را بپوشند. برخی از گونه های چوب ساسنا ( کاج )  (به عنوان مثال چوب ساسنا ( کاج )  اسب) برای احیای آتش نیاز دارند، و جمعیت آنها به آرامی تحت رژیم های سرکوب آتش می افتد. گونه های متعددی به شرایط شدید تحمیل شده توسط ارتفاع و عرض جغرافیایی (مانند کاج کوتوله سیبری، کاج کوه، کاج سفید بکر و کاج بریستلوکون) اقتباس شده اند. کاج پینیون و تعدادی دیگر، مخصوصا چوب ساسنا ( کاج )  کاج ترکیبی و چوب ساسنا ( کاج )  خاکستری، به ویژه برای رشد در هوای گرم و خشک نیمه بیضی سازگار هستند.

دانه ها معمولا توسط پرندگان خورده می شوند، مانند خرچنگ ها، کریبیل ها، یوچه ها، نجیب زاده ها، سیسکین ها، دندان ها و سنجاب ها. بعضی از پرندگان، به ویژه چاقوخور خالدار، کلم بروکلی کلرک و Pinyon jay در توزیع دانه های کاج به مناطق جدید اهمیت دارند. سگهای کاج گاهی اوقات توسط برخی گونه های لپدپیانی (پروانه و پروانه) خورده می شوند (فهرستی از لپدپرت ها که در کاج ها خورده می شوند)، گونه های کاج سمفیتان و بز ها را می خورند.

گرده چوب ساسنا ( کاج )  ممکن است نقش مهمی در عملکرد شبکه های غذای پاک کننده داشته باشد. مواد غذایی از گرده کمک می کند در رشد، رشد و بلوغ، و ممکن است قارچ را قادر به تجزیه بستر های کمیاب مواد غذایی است. گرده چوب ساسنا ( کاج )  نیز در انتقال مواد گیاهی بین اکوسیستم های زمینی و آبزی نقش دارد.

رفتارها

چوب ساسنا ( کاج )  در میان گونه های درختی مهم تجاری هستند که ارزش چوب ساسنا ( کاج )  و چوب آنها در سراسر جهان است. در مناطق معتدل و گرمسیری، آنها به سرعت در حال رشد نرم چوب است که در مخچه های نسبتا متراکم رشد می کنند، سوزن های سوزان اسیدی خود را مهار رشد از جنگل های رقابت.چوب ساسنا ( کاج ) های تجاری در مزرعه ای برای چوب تولید می شود که بیشتر فشرده و رزین است و بنابراین از چوب ساسنا ( کاج )  کاج (Picea) مقاوم تر است. چوب کاج به طور گسترده ای در موارد با ارزش بالا از نجاری مانند مبلمان، قاب پنجره، پانل، کف و سقف استفاده می شود و رزین برخی از گونه ها منبع مهمی از سیب زمینی است. بسیاری از گونه های چوب ساسنا ( کاج )  جذابیت های زینتی را برای پارک ها و باغ های بزرگتر با انواع مختلف کوتوله ای مناسب برای فضاهای کوچکتر می سازند. کاج های کاج نیز به صورت تجاری رشد می کنند و برای درختان کریسمس برداشت می شوند. مخروط چوب ساسنا ( کاج ) ، بزرگترین و با دوام ترین مخروط های مخروطی، لوازم مورد علاقه خود هستند. شاخه های چوب ساسنا ( کاج ) ، به خصوص در زمستان به دلیل بوی دلپذیر و سبز خود قدردانی می شوند، برای تزئینات به شدت کاهش می یابد. تعدادی از گونه ها توسط نماتدها مورد حمله قرار می گیرند، که موجب بیماری های کاجچوب ساسنا ( کاج )  می شود که می تواند به سرعت از بین برود. سوزن چوب ساسنا ( کاج )  نیز برای ساخت مقالات تزئینی مانند سبد ها، سینی، گلدان و غیره استفاده می شود. این مهارت بومی آمریکایی در حال حاضر در سراسر جهان تکرار شده است. صنایع دستی سوزنی در ایالات متحده، کانادا، مکزیک، نیکاراگوئه و هند ساخته شده است. سوزن کاج به عنوان خوراک برای Lepidoptera های مختلف استفاده می شود. مشاهده لیستی از لپدپرتایا که بر روی چوب ساسنا ( کاج )  ها خورده است.

از آنجایی که چوب ساسنا ( کاج )  های پس از ورود به حوزه ها از ویژگی های مقاوم در برابر حشره و افتادگی برخوردار نیستند، به طور کلی برای ساخت و ساز به عنوان تنها استفاده در محیط داخلی توصیه می شود. انتظار میرود که این چوب بیرون از منزل به بیش از 12-18 ماه برسد، بسته به آب و هوای محلی. معمولا نام چندین نام دارد که شامل چوب آمریکای شمالی، SPF (صنوبر، کاج، قوچ) و چوب سفید است.

کشاورزی

هنگامی که برای کاشتن چوب ساسنا ( کاج )  استفاده می شود، کاشته های چوب ساسنا ( کاج ) را می توان پس از 30 سال برداشت، و بعضی از کاشت ها اجازه رشد دادن تا 50 (به عنوان مقدار چوب ساسنا ( کاج ) به سرعت در حال افزایش به عنوان درختان سن). درختان نامناسب (مانند کسانی که دارای تنه یا شاخه خم شده اند، درختان کوچکتر یا درختان در معرض خطر) در هر 5 تا 10 سال یک عملیات "نازک شدن" برداشته می شوند. تنزل اجازه می دهد تا بهترین درختان رشد سریع تر داشته باشند، زیرا از درگیری های ضعیف از رقابت برای نور خورشید، آب و مواد مغذی جلوگیری می کند. درختان جوان در طی نازک شدن برای چوب خردل استفاده می شوند، در حالی که اکثر آنها به اندازه کافی مناسب برای چوب ساسنا ( کاج ) چوب می باشند. کیفیت چوب نهایی را می توان توسط شاخه های کوچک هرس در 5، 7 و 9 ساله بهبود بخشید. هرس معمولا به ارتفاع 6 متر (20 فوت) می رسد. این نتیجه در چوب صاف بدون گره، که به مراتب بیشتر ارزشمند است.نوشته شده توسط:tebrizco tebrizco
نظرات() 


برچسب ها: چوب، ساسنا، چوب ساسنا، کاج،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آخرین پستها

چوب روسی Russian wood پنجشنبه 12 بهمن 1396
چوب راش (1) جمعه 6 بهمن 1396
چوب روسی ، فروش چوب روسی و قیمت چوب روسی (6) چهارشنبه 4 بهمن 1396
چوب راش دوشنبه 2 بهمن 1396
چوب روسی ، فروش چوب روسی و قیمت چوب روسی (5) جمعه 29 دی 1396
چوب روسی ، فروش چوب روسی و قیمت چوب روسی (4) جمعه 29 دی 1396
چوب روسی ، فروش چوب روسی و قیمت چوب روسی (3) پنجشنبه 28 دی 1396
چوب راش ، فروش چوب راش و قیمت چوب راش (10) چهارشنبه 27 دی 1396
چوب روسی ، فروش چوب روسی و قیمت چوب روسی (2) چهارشنبه 27 دی 1396
انواع چوب دوشنبه 25 دی 1396
چوب راش ، فروش چوب راش و قیمت چوب راش (9) یکشنبه 24 دی 1396
چوب راش ، فروش چوب راش و قیمت چوب راش (8) یکشنبه 24 دی 1396
چوب راش ، فروش چوب راش و قیمت چوب راش (7) شنبه 23 دی 1396
چوب راش ، فروش چوب راش و قیمت چوب راش (6) شنبه 23 دی 1396
چوب روسی جمعه 22 دی 1396
چوب روسی ، فروش چوب روسی و قیمت چوب روسی (1) پنجشنبه 21 دی 1396
چوب روسی ، فروش چوب روسی و قیمت چوب روسی پنجشنبه 21 دی 1396
انواع تخته چند لایه ، فروش تخته چند لایی PLYWOOD چهارشنبه 20 دی 1396
چوب راش ، فروش چوب راش و قیمت چوب راش (5) سه شنبه 19 دی 1396
چوب راش ، فروش چوب راش و قیمت چوب راش (4) سه شنبه 19 دی 1396
چوب راش ، فروش چوب راش و قیمت چوب راش (3) دوشنبه 18 دی 1396
چوب راش ، فروش چوب راش و قیمت چوب راش (2) دوشنبه 18 دی 1396
چوب راش ، فروش چوب راش و قیمت چوب راش (1) دوشنبه 18 دی 1396
راش ، چوب راش ، فروش چوب راش و قیمت چوب راش یکشنبه 17 دی 1396
فروش چوب روسی ( 4 ) یکشنبه 17 دی 1396
فروش چوب روسی ( 3 ) یکشنبه 17 دی 1396
فروش چوب روسی ( 2 ) یکشنبه 17 دی 1396
فروش چوب روسی ( 1 ) شنبه 16 دی 1396
چوب روسی پنجشنبه 14 دی 1396
قیمت چوب روسی ، فروش چوب روسی (17) پنجشنبه 14 دی 1396
لیست آخرین پستها